Bu karında ameliyat izi var mı sizce?

  • Home
  • Bu karında ameliyat izi var mı sizce?
Bu karında ameliyat izi var mı sizce?
Laparoskopik cerrahi hiç iz bırakmıyor. Ameliyat masasından kalktığınızı kimse anlamıyor. İşte doktorlara neşter attıtan yöntemle ilgili bilmeniz gerekenler. ...Abone ol

Tıpta açık ameliyat dönemini bitiren laparaskopik ameliyatlar, SILS yöntemiyle daha da gelişti! Ameliyatlarda 4-5 delik yerine göbekten tek delikle gerçekleştirilen SILS yöntemi sayesinde artık hiç ameliyat izi kalmıyor. Safra kesesi, reflü, morbid obezite ve apandisit ameliyatlarında uygulanabilen yöntem, hastanın aynı gün taburcu olmasını sağlıyor


Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Turgut İpek ve Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu; tıpta son yirmi yıldır kullanılan laparoskopik yani kapal kentucky seo ı ameliyatlarda çığır açan SILS (Tek Delikten Laparaskopik Cerrahi) yöntemi hakkında bilgi verdi:

Laparoskopik cerrahi nedir?
‘Kapalı ameliyat yöntemi’ olarak bilinen laparoskopik cerrahi, tıpta 20 yıla yakın süredir uygulanan bir yöntem. Tüm sindirim sistemi hastalıklarının (morbid obezide, safra kesesi, apandisit, reflü vb.) cerrahisinde uygulanan laparoskopik cerrahi, hastanın ameliyatın etkilerini daha az hissederek, günlük yaşamına daha çabuk dönmesini sağlıyor. Açık ameliyata göre daha avantajlı olması nedeniyle, hem hekim hem de hastalar tarafından tercih edilen Laparoskopik yani minimal invaziv cerrahinin temel hedefi, büyük bir kesiden kaçınmaktır. Laparoskopik cerrahi, karın duvarına açılan, kalem çapı büyüklüğündeki deliklerden yerleştirilen tüplerin içinden geçirilen video kameralar ve özel aletlerle yapılır.

AÇIK AMELİYAT DÖNEMİ BİTTİ


Laparoskopik cerrahideki son gelişmeler nelerdir?
Cerrahların neşteri bir kenara bırakmasını sağlayan laparoskopik cerrahi, son yılda çok önemli gelişmeler gösterdi. Bir anlamda açık ameliyat dönemi bitti diyebiliriz. Tıbbın birçok alanında kullanılan ‘laparoskopik cerrahi’de, şimdi de ‘SILS’ (Single İncision Laparoscopic Surgery) Tek Delikten Laparoskopik Cerrahi denilen yöntemle, vücuda tek delikten girerek ameliyatlar yapıyoruz. Dünyada ilk olarak 2007 yılında uygulanan bu yöntem, bildiğimiz laparoskopik cerrahi yöntemi... İleri düzeyde laparoskopik cerrahların uygulayabildiği bu yöntemin farkı ise; 4 ya da 5 delikten değil, tek delikten (göbek deliğinden) girilerek uygulanması.

SILS yöntemi nasıl uygulanıyor?
SILS yöntemi, göbek deliğinden uygulanıyor. Göbek deliğinin içinde kalan ve dışarıdan bakınca hiç görülmeyen 2 santimlik minik bir kesi açılarak ameliyat aletleri bu delikten sokuluyor. Klasik laparoskopik yöntemde biri kamera, diğer üçü endoskobi aletleri için dört küçük delik açıyorduk. Bu yöntemle ameliyat aletlerini göbek deliğinden içeri sokuyoruz. İçeride çıkartacağımız organ ile ilgili kesme, dikme işlemlerini bu aletlerle yapıyoruz.

HİÇ İZ BIRAKMAYAN YÖNTEMKategori : SAĞLIK
Whatsapp İletişim